Kultúrpápák egymás között

A kegyelmes úr szórakozottan figyelte a szeptember eleji délutáni nap rőt sugarának játékát az asztalon előtte lévő vizeskancsón, az üvegbe mart „Nem, nem, soha!” feliratot. „Ezeknek az évnyitóknak valószínűleg soha nem lesz vége” – nyugtázta magában megadóan. Aznap reggel, a szokásos hidegkúti tenisz-partija után még gyors látogatást tett Bethlen grófnál a Sándor Palotában, majd onnan lesétált az Állami Toldy Ferenc Reáliskola évnyitójára, meghallgatta a Bocskay-cserkészek ünnepi műsorát, elmélázva gondolt vissza az ott elköltött könnyű pezsgőre és a kitűnő büfére – hiába ott még megadják a módját, nem csoda, hisz’ néhány éve még a kormányzó úr fia is ott tette le nyilvános szóbeli érettségi vizsgáját. Bezzeg itt, ebben a szegény kis józsefvárosi elemi iskolában valószínűleg csak ez a pohár víz fog jutni a szegény m. kir. kultuszminiszternek, sóhajtott fel magában, majd a katedráról körbenézett a padokban ülő, ünneplőbe öltözött, kissé megilletődött nebulókon. Bár maga inkább Herczeg Ferenc könyveit kedvelte, most óhatatlanul is inkább A Pál utcai fiúk szereplői jutottak eszébe. A soha véget nem érőnek tűnő köszöntések után egyszer csak megakadt a szeme egy tizenéves, szétálló fülű kisfiún, aki, ha jól látta, éppen egy Szerb Antal-verset olvasgatott a padján lévő, valamelyik, a kormánnyal nem túl baráti viszonyt ápoló folyóiratban. Klebelsberg pillantását látva és a közelgő drámától, sőt már, lelki szemei előtt megjelenően egyenesen az állami támogatás megvonásától, s persze saját karrierje megbicsaklásától is tartó igazgató éppen rendre akarta utasítani ifjú növendékét, meglepetésére azonban a miniszter leintette őt, sőt meg is dicsérte a szépirodalmi érdeklődésű kisfiút, Appel Henriket az 5. a-ból. „Esetleg magyarosíthatnád a nevedet” – szaladt ki gépiesen a miniszter szájából. „Nem is rossz ötlet” – gondolta magában a későbbi Aczél György.

Írta: Dömötör Júlia Gabriella és Dömötör László

Felhasznált irodalom: